fri returfri retur
Varenummer: 638625 / Producentens varenr: MC210CS

TP-Link MC210CS Gigabit Media converter

Single-mode SC fiber Converter, Full-duplex, opp til 15km

More pictures from TP-Link MC210CS Gigabit Media converter

271,-
19 stk på lager. (2-6 hverdage leveringstid)

Dette produkt gør:

MC210CS er en mediekonverter designet til at konvertere 1000BASE-LX/LH fiber til 1000Base-T kobbermedie eller vice versa. MC210CS er designet under IEEE802.3ab 1000Base-T og IEEE802.3z 1000Base-LX/LH-standarder og er designet til brug med single-mode fiberkabel ved hjælp af SC-Type-stikket. MC210CS understøtter langbølgelaserspecifikation (LX) med en fuld hastighed til at fremføre. Det fungerer ved 1310nm på både transmission og modtagelse af data.

Andre funktioner i dette modul inkluderer muligheden for at blive brugt som en enkeltstående enhed (ikke krævet chassis) eller med TP-LINK´s 19´´systemchassis, Auto MDI / MDI-X til TX-port og frontpanelets status-LED'er. MC210CS transmitterer ved forlængede fiberoptiske afstande ved hjælp af single-mode fiber op til 15 kilometer.

  • Arbejder med 1000 Mbps i Full-Duplex-tilstand til både TX-port og FX-port
  • Understøtter auto MDI/MDI-X for TX port
  • Giver switch-konfiguration af Force/Auto transfer-tilstand til FX-port.
  • Udvider fiberafstand op til 15 km
  • LED-indikatorer, der er lette at se, giver status til let overvågning af netværksaktivitet
  • Ekstern strømforsyning
Generelt
Produktlinje TP-Link
Model MC210CS
Producentens garanti (måneder) 36
EAN 6935364030445
Netværk
Forbindelsesteknologi Kabling
Dataoverførselshastighed 1 Gbps
Model Ekstern
Maks. overføringsafstand 15 km
Type Fibermedieomformer
Dataforbindelsesprotokol Gigabit Ethernet
Optisk bølgelængde 1310 nm
Statusindikatorer Modtag, Strøm, Link/aktivitet
Overensstemmelsesstandarder IEEE 802.3z, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ab
Kabeltype Ethernet 1000Base-FX, Ethernet 1000Base-T
Egenskaber Fuld dupleksmodus, Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Datatransport
Stikforbindelse (til SD)
Højre forbindelsesklemmetype SC enkelttilstand
Venstre forbindelsesklemmetype RJ-45
Strømenhed
Type Ekstern strømforsyning
Mål og vægt
Højde 2.7 cm
Dybde 7.3 cm
Bredde 9.5 cm
Miljømæssige parametre
Min. driftstemperatur 0 °C
Maks. driftstemperatur 40 °C
Fugtighedsgrad ved brug 10 - 90%
Kompatibilitet
Beskrivelse P/N: TL-MC1400, TL-SG3210XHP-M2 V2.6, TL-SG3452XP V1
Specifikationer P/N: TL-MC1400, TL-SG3210XHP-M2 V2.6, TL-SG3452XP V1
Interface leveret
Interface 1 x Ethernet 1000Base-FX - SC single-mode hun x 2, 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 hun
Average rating (5 reviews)
Retningslinjer for produktanmeldelser

Enkelt og holdbart!

By doff1 04-09-2023

Kjøpte to for i 2016, for å få nettverk mellom to byggninger ca 200 meter fra hverandre. Gravde ned fiber, skjøtet i foberhaler og koblet til, plug and play, og har virket smertefritt siden dag èn! Read more

Synes du denne anmeldelse er nyttig?

Plug and play

By Axel 20-06-2022

Koblet i og fungerte smertefritt, akkurat som forventet. ?? Read more

Synes du denne anmeldelse er nyttig?

Fiber i en fei

By hmhaga 17-01-2022

Best 4G-dekning på stabburet, 60 meter fra nettverk og servere. 2 stk MC210, en i hver ende, løste problemet. Plug & play. Med fiber slipper man problemer med forskjellig jordpotensial, signalforstyrrelser osv. Read more

Synes du denne anmeldelse er nyttig?